Την Δευτέρα 6 Οκτώβρη 2014 πραγματοποιήθηκε η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, υπό την οργάνωση, καθοδήγηση και εποπτεία της καθηγήτριας    Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Δούκα Αγγελικής, αλλά και την αρωγή του συνόλου των διδασκόντων.

Τα προκαθορισμένο πρόγραμμα συμπεριέλαβε τις εξής δράσεις:

Μετακίνηση όλου του σχολείου προς το Δημοτικό κολυμβητήριο Αργυρούπολης. Πραγματοποίηση σχολικής κολύμβησης με χωριστά αγωνίσματα για την Α, Β και Γ Γυμνασίου (25 ελεύθερο, 25 ύπτιο, 25 Πρόσθιο και 25 Πεταλούδα). Επίδειξη από μαθητές/τριες μας που είναι και κολυμβητές της εθνικής ομάδας των κολυμβητικών στυλ στα 200μ. Μεικτή Ατομική. Μετά το πέρας των αγωνισμάτων επιστροφή στο σχολείο και συγκέντρωση στη μεγάλη αίθουσα.

Με την επιμέλεια της καθηγήτριας Πληροφορικής Καλημεράκη Ευδοξίας, Τραγούδι με θέμα την παγκόσμια ειρήνη και αδελφοσύνη του John Lenon ?Imagine?, με στίχους στον βιντεοπροβολέα ώστε να τραγουδήσουν μαζί όλα τα παιδιά. Προβολή ταινίας μικρού μήκους γερμανικής παραγωγής, για τον ρατσισμό, και προβολή μικρού σποτ για τον Ρατσισμό και την Διαφορετικότητα, παραγωγής του Λυκείου Βουλιαγμένης.

Προγραμματισμένη επίσκεψη του Παρολυμπιονίκη της Κολύμβησης Χρήστου Ταμπαξή. Παρουσίαση ενός σύντομου βιογραφικού του Παρολυμπιονίκη μας από την ΚΦΑ Δούκα Αγγελική και προβολή βίντεο με την επιτυχημένη πορεία του. Ο Χρήστος Ταμπαξής έχει μια συνεχή παρουσία στις Παρολυμπιάδες από την Ατλάντα 1996 μέχρι το Λονδίνο 2012 και έχει κερδίσει πολλά χρυσά μετάλλια . Τα παιδιά παρακολούθησαν την προσπάθειά του στο νερό, τις συντριπτικές για τους αντιπάλους του νίκες και τις απονομές που είναι τυλιγμένος με την γαλανόλευκη! Ευχαριστήριος λόγος του Χρήστου Ταμπαξή, της συνοδού/μητέρας του αλλά και του Διευθυντή του σχολείου,  μέσα σε πολύ συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα.

Χρήστος Ταμπαξής

Αμέσως μετά βγήκε όλο το σχολείο στην αυλή και κάθισε στην εξέδρα των γηπέδων, για να παρακολουθήσει το προσαρμοσμένο παιχνίδι με μπαλόνι σε κύκλο, που στόχο είχε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες συμμετοχής του μαθητή μας με κινητική αναπηρία. Η διαδικασία τον ανέδειξε νικητή!

Ακολούθησαν οργανωμένα παιχνίδια (καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση και ποδόσφαιρο) στην αυλή του σχολείου μέχρι τη λήξη του σχολικού ωραρίου. Η διαιτησία των αγώνων έγινε από τα ίδια τα παιδιά που κράτησαν ένα υψηλό επίπεδο συναγωνισμού με δίκαια σφυρίγματα και ελαστικούς κανόνες. Την γενική εποπτεία των αθλημάτων είχαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής Αγγελική Δούκα και Δημήτρης Παπακωστόπουλος, που λειτούργησαν σαν αλυτάρχες.

Η πρόσφατα θεσμοθετημένη Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά φέτος, στέφτηκε από απόλυτη επιτυχία, διότι μετέδωσε στα παιδιά το νόημα της συμμετοχής και όχι της νίκης, αλλά και τα προβλημάτισε γόνιμα στα θέματα ρατσισμού,διαφορετικότητας και αναπηρίας σύμφωνα και με το θέμα που δόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας. Η παγκόσμια γλώσσα του Αθλητισμού τα εισήγαγε με τον πιο εύκολο τρόπο στην διαδικασία αποδοχής του διαφορετικού και αισθήματος ισότητας ανάμεσα στους συνανθρώπους μας!