Την Δευτέρα 5 Οκτώβρη 2015 γιορτάσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θεματικό άξονα «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα»,καθώς το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων

Την οργάνωση, καθοδήγηση και εποπτεία της γιορτής ανέλαβε η καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας Κα Δούκα Αγγελική σε συνεργασία με τη διεύθυνση του σχολείου και το σύλλογο των διδασκόντων καθηγητών.

Τα προκαθορισμένο πρόγραμμα συμπεριέλαβε τις εξής δράσεις:

Μετακίνηση όλου του σχολείου προς το Δημοτικό κολυμβητήριο Αργυρούπολης. Πραγματοποίηση σχολικής κολύμβησης με χωριστά αγωνίσματα για την Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου (25 ελεύθερο, 25 ύπτιο, 25 Πρόσθιο και 25 Πεταλούδα). Επίδειξη Ντουέτου Συγχρονισμένης Κολύμβησης από τις χρυσές Πανελληνιονίκες Μέλλου Ξανθή και Σελετοπούλου Ιωάννα, που αγωνίζονται με τα Εθνικά μας χρώματα.

Μετά το πέρας των αγωνισμάτων επιστρέψαμε στο σχολείο.
Ακολούθησαν οργανωμένα παιχνίδια (καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση και ποδόσφαιρο) στην αυλή του σχολείου μέχρι τη λήξη του σχολικού ωραρίου. Η διαιτησία των αγώνων έγινε από τα ίδια τα παιδιά που κράτησαν ένα υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού με δίκαια σφυρίγματα και ελαστικούς κανόνες. Την γενική εποπτεία των αθλημάτων είχε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Κα Δούκα Αγγελική που λειτούργησε σαν αλυτάρχης.
Αμέσως μετά μας επισκέφτηκαν οι Ολυμπιονίκες των Καταδύσεων Γαβριλίδης Γιάννης και Παππά Έφη και ο Ολυμπιονίκης της Υδατοσφαίρισης Σελετόπουλος Δημήτρης. Πραγματοποιήθηκε παρουσίαση ενός σύντομου βιογραφικού των Ολυμπιονικών μας από την ΚΦΑ Κα Δούκα Αγγελική. Οι πρωταθλητές μας έχουν συνεχή και ενεργό δράση επί 20ετία στο άθλημά τους, με διακρίσεις και κορυφαίες στιγμές τις Ολυμπιάδες που διακρίθηκαν. Επιπλέον η Παππά μας έφερε την δάδα που κράτησε σαν Λαμπαδηδρόμος στην Ολυμπιάδα του Λονδίνου το 2012. Τα παιδιά αφού παρακολούθησαν τους Ολυμπιονίκες και ενημερώθηκαν για τα συγκεκριμένα αθλήματα λεπτομερώς, έκαναν ερωτήσεις και τέλος τους χειροκρότησαν μέσα σε έντονα χαρούμενο κλίμα.
Τέλος, η μέρα έκλεισε με την ανάγνωση κειμένου σχετικού με την Ολυμπιακή Εκεχειρία από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής Κα Δούκα Αγγελική. Τα παιδιά έδωσαν τον ορισμό και συμμετείχαν στον ειρμό της αφήγησης του κειμένου. Έκαναν την σύγκριση του Αρχαίου κόσμου με τον Νεώτερο, με την αφορμή του ότι φέτος είναι Ολυμπιακή χρονιά (Ρίο 2016) και μαίνονται οι πόλεμοι ακόμα και κοντά μας, όπως στη Συρία που τα αποτελέσματά του τα έχουμε δει και νοιώσει στην καθημερινότητά μας.