pili kpp 1024x463

Οι μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίου, που για το σχολικό έτος 2018-2019 παρακολούθησαν μαθήματα εκπαιδευτικής υποστήριξης στο πλαίσιο της πράξης,«Πιλοτικές Παρεμβάσεις υποστήριξης Πιστοποίησης μαθητών Γ΄ τάξης Γυμνασίου για την απόκτηση του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής», θα έχουν την δυνατότητα συμμετοχής σε εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας στη χρήση ΤΠΕ.
Οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν προς τα τέλη του Ιουνίου 2019  σε Κέντρα Ηλεκτρονικών Εξετάσεων (ΚΗΕ) τα οποία είναι εργαστήρια πληροφορικής Δημόσιων Σχολείων της Δ/θμιας Εκπαίδευσης.
Τα γνωστικά αντικείμενα εξέτασης είναι τρία (3):
- Επεξεργασία κειμένου
-Υπολογιστικά φύλλα
-Υπηρεσίες Διαδικτύου και Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου
Κάθε γνωστικό αντικείμενο εξετάζεται ξεχωριστά και η διάρκεια της εξέτασης θα είναι μία (1) ώρα.
Η συμμετοχή των μαθητών εξασφαλίζεται σε δύο στάδια:

Α) αποκτούν πρόσβαση στο πληροφοριακό σύστημα που εξυπηρετεί τις λειτουργίες οργάνωσης των εξετάσεων στην πύλη ενημέρωσης https://kpp.cti.gr μέχρι και την Τετάρτη 5 Ιουνίου 2019.
Β) υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής μόλις ανακοινωθεί το πρόγραμμα των εξετάσεων και ενεργοποιηθεί η περίοδος εκδήλωσης ενδιαφέροντος εκ μέρους των μαθητών.

Απόκτηση κωδικών για την πρόσβαση στο σύστημα αιτήσεων
Οι μαθητές με δικαίωμα συμμετοχής, θα πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέσω του πληροφοριακού συστήματος από την επιλογή μενού:

«Απόκτηση κωδικών πρόσβασης (Μαθητής)»
συμπληρώνοντας αρχικά τη φόρμα απόκτησης κωδικών πρόσβασης στο σύστημα των αιτήσεων συμμετοχής.  (Στο πεδίο : Δ/νση Εκπαίδευσης, επιλέξτε Δ΄ΑΘΗΝΑΣ). Εφόσον συμπληρωθούν τα ζητούμενα στοιχεία, μετά την καταχώρηση ελέγχονται για την πληρότητά τους και αφού δοθεί έγκριση, επιβεβαιώνεται η ενεργοποίηση των κωδικών μέσω μηνύματος στην διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που έχει δηλωθεί από τον ενδιαφερόμενο.
Προσοχή: η απόκτηση κωδικών πρόσβασης δεν ισοδυναμεί με υποβολή αίτησης συμμετοχής στις εξετάσεις. Η αίτηση συμμετοχής πραγματοποιείται με ευθύνη του ενδιαφερόμενου μαθητή (ή γονέα / κηδεμόνα), μόλις ανακοινωθεί ο προγραμματισμός διενέργειας εξετάσεων

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Όσοι μαθητές ζητήσουν και λάβουν κωδικούς πρόσβασης στο σύστημα αιτήσεων θα έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στις εξετάσεις που θα υλοποιηθούν στα τέλη Ιουνίου της τρέχουσας σχολικής χρονιάς. Οι λεπτομέρειες για τις προγραμματισμένες εξετάσεις, η γνωστοποίηση της ημέρας και ώρας προσέλευσης και κάθε άλλη πληροφορία γνωστοποιείται στους μαθητές μέσω του προσωπικού λογαριασμού τους στο πληροφοριακό σύστημα, μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων που θα ανακοινωθεί.
Κατά την προσέλευση στο Κέντρο Πιστοποίησης κάθε υποψήφιος θα πρέπει να φέρει:
Α) Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο
Β) Το έντυπο συμμετοχής που θα μπορεί να τυπώσει από το πληροφοριακό σύστημα
Περισσότερες λεπτομέρειες θα ανακοινώνονται στην πύλη πληροφόρησης του έργου (https://kpp.cti.gr), από την επιλογή «Νέα» αλλά και μέσω των προσωπικών λογαριασμών κάθε υποψηφίου.
Όσοι από τους συμμετέχοντες πετύχουν θετικό αποτέλεσμα, θα λάβουν βεβαίωση επάρκειας από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.
Σε κάθε γνωστικό αντικείμενο το ελάχιστο ποσοστό σωστών απαντήσεων που απαιτείται για να θεωρηθεί επιτυχής η εξέταση καθορίζεται στο 70%.

Περισσότερες πληροφορίες:

Απόκτηση κωδικών πρόσβασης και προσωπικού λογαριασμού για την συμμετοχή μαθητών στις εξετάσεις πιστοποίησης επάρκειας στη χρήση ΤΠΕ του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής (ΚΠπ)

Υποβολή αιτήματος απόκτησης κωδικών πρόσβασης [Μαθητές]

Οδηγός για τις διαδικασίες και το περιβάλλον εξέτασης του Κρατικού Πιστοποιητικού Πληροφορικής