Αυτό το ΜήναΑυτό το Μήνα2029

Ανακοίνωση Δ.Σ. συλλόγου γονέων & κηδεμόνων  2ου Γυμνασίου Αργυρούπολης για  τα υβριστικά μηνύματα  στους  τοίχους του σχολείου

Αργυρούπολη, 6 Φεβρουαρίου 2022
image2To Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Αργυρούπολης, έχοντας λάβει γνώση για τα συνθήματα με απειλητικό και υβριστικό περιεχόμενο, συνοδευόμενα από ναζιστικά σύμβολα, τα οποία κάποιοι έγραψαν στους τοίχους του προαύλιου χώρου του Σχολείου, το βράδυ της 5ης Φεβρουαρίου, καταδικάζει απερίφραστα και κατηγορηματικά πράξεις βίας με αποδέκτες τα παιδιά, τους μαθητές και τις οικογένειές τους.
Στον απόηχο της αποτρόπαιας δολοφονίας του 19χρονου Άλκη στη Θεσσαλονίκη, αλλά και με την Ελληνική Δικαιοσύνη να έχει καταλήξει στην ιστορική απόφαση καταδίκης της ηγεσίας της Χρυσής Αυγής για διεύθυνση εγκληματικής οργάνωσης, δεν μπορούμε και δεν πρόκειται να μείνουμε απαθείς σε προκλήσεις που προάγουν τον φανατισμό, τη μισαλλοδοξία, τον ρατσισμό, τον φασισμό και τις διακρίσεις. Η βία δεν εκφράζεται μονάχα με τη βαναυσότητα των πράξεων. Κρύβεται στα λόγια, στη ρητορική του μίσους, σε συνθήματα και σύμβολα που ευτελίζουν τον Άνθρωπο.image1
Καλούμε όλους εκείνους που κινούνται στα κρυφά και που εκδηλώνονται με ύβρεις, με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, με επιθέσεις, ακόμα και με χειροδικίες να αναλογιστούν το βάρος της ευθύνης που τους αναλογεί για τον θάνατο του 19χρονου φοιτητή. Της ηθικής συνέργειάς τους στο έγκλημα. Κάθε χτύπημα του δράστη κινούσε και το δικό τους χέρι. Και κάθε ανάλγητη αντίδραση στην έκκληση ‘μη με χτυπάτε άλλο’ έκρυβε και τη δική τους αδιαφορία.
Μην αναρωτιέσαι: η βία γενάει βία όπου και αν βρίσκεται. Και ο σπόρος του μίσους και του φασισμού που απλώνει τις ρίζες του ακόμα και σήμερα από τους νοσταλγούς μίας απάνθρωπης ιδεολογίας δεν έχει καμία θέση στις πράξεις και τις ψυχές κανενός παιδιού.
Χθες ήταν ο Φύσσας. Σήμερα είναι ο Άλκης. Αύριο θα είναι ο φίλος σου. Ο κολλητός σου. Ο συμπαίχτης σου. Ο αδελφός σου. Εσύ.
Στους δήθεν παλικαράδες και τις θρασύδειλες πράξεις τους, αλλά και σε εκείνους που ποτίζουν τα παιδιά μας με μίσος και φανατισμό, απαντάμε ότι θα μας βρείτε όλους εμάς απέναντί σας. Καμία ανοχή στο μίσος, καμία ανοχή στην ύβρι, καμία ανοχή στις ανόητες προκλήσεις σας. Στο σχολείο μας, στις γειτονιές μας, στις οικογένειές μας δεν χωράνε οι φασίστες και η φασιστική ιδεολογία τους.
Και εσύ που βάφεις με σπρέι το μίσος στους τοίχους, να ξέρεις κάποια μέρα τα γράμματα θα ξεθωριάσουν. Και μαζί τους και τα όνειρά σου. Αναρωτήσου τι είναι αυτό που αξίζει τον κόπο. Αν η ανθρώπινη ζωή και η αξιοπρέπεια είναι προνόμιο δικό σου και μόνο. Σπάσε τον κύκλο της βίας. Και μάθε να αγαπάς.