Το σχολείο μας   συμμετέχει στο πρόγραμμα ενημέρωσης που εκπονούν οι Γιατροί του Κόσμου(ΓτΚ)  στα σχολεία της Επικράτειας, το οποίο στοχεύει στην ευαισθητοποίηση  των μαθητών πάνω σε καίρια κοινωνικά θέματα και ζητήματα που μας απασχολούν όλους.  Η επιστημονική ομάδα των ΓτΚ θα επισκεφθεί το χώρο του Σχολείου μας και θα αναπτύξει στους μαθητές τις θεματικές ‘Ρατσισμός – Ξενοφοβία’ και ‘Προώθηση της Ισότητας των Φύλων-Πρόληψη των Έμφυλων Διακρίσεων’ την Πέμπτη 17/02 και Παρασκευή 18/02, αντίστοιχα, καλώντας τα παιδιά σε έναν εποικοδομητικό διάλογο και δίνοντας την ευκαιρία για πραγματικό προβληματισμό και δημιουργικό αναστοχασμό.
Σκοπός της παρουσίασης με θέμα «Ρατσισμός-Ξενοφοβία» είναι η παρότρυνση των μαθητριών και μαθητών να ευαισθητοποιηθούν και να δοθούν κατάλληλα ερεθίσματα για την απόκτηση κριτικής σκέψης πάνω στις έννοιες της ξενοφοβίας και του ρατσισμού. Η παρουσίαση ξεκινάει με τη διασαφήνιση του όρου της διαφορετικότητας και της σημασίας του σεβασμού σε αυτή, ενώ παράλληλα πραγματοποιείται αναφορά στην Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου. Συνεχίζοντας αναλύεται το φαινόμενο της μετανάστευσης προσπαθώντας να απομυθοποιηθούν και αποενοχοποιηθούν οι όροι μετανάστης, ξένος, πρόσφυγας. Στο σημείο αυτό γίνεται λόγος για το πως η Ελλάδα αποτελεί πύλη εισόδου προς τις Ευρωπαϊκές χώρες και αναλύονται με τη διαδικασία ερώτησης – απάντησης τα βασικά αίτια της μαζικής μετακίνησης πληθυσμών. Στη συνέχεια γίνεται μία σύντομη αναφορά στο έργο των «Γιατρών Του Κόσμου» επεξηγώντας τη δραστηριοποίηση μας, το σκεπτικό μας και την παροχή ιατρικής φροντίδας στις ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού ανεξαρτήτως καταγωγής, χρώματος, θρησκευτικών, πολιτικών ή άλλων πεποιθήσεων. Οι έννοιες της Ξενοφοβίας και του Ρατσισμού παρατίθενται ενδελεχώς και θα ζητείται από μαθήτριες και μαθητές να διατυπώσουν την προσωπική τους άποψη και εμπειρία πάνω στο θέμα της αποδοχής του διαφορετικού. Η παρουσίαση κλείνει με ενθάρρυνση για καλές πρακτικές που αφορούν στην αποδοχή της διαφορετικότητας, την αποτροπή της ρατσιστικής συμπεριφοράς και την ενίσχυση της κοινωνικής αλληλεγγύης.

Μέσα από τη προτεινόμενη παρουσίαση των Γιατρών του Κόσμου με τίτλο: «Προώθηση της Ισότητας των Φύλων και Πρόληψη των Έμφυλων Διακρίσεων», οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να πληροφορηθούν καταλλήλως πάνω στο θέμα της ισότητα των φύλων, των επίκαιρων θεμάτων έμφυλης βίας και έμφυλων διακρίσεων και των διαφορετικών μορφών εκδήλωσης αυτών στη σύγχρονη κοινωνία, στην εκπαίδευση, στην εργασία και σε άλλους τομείς κοινωνικών δραστηριοτήτων. Στην ίδια θεματική αναπτύσσονται τα μοντέλα που ενισχύουν το φαινόμενο, αναφέρονται παραδείγματα εκδήλωσης σε διαφορετικές πτυχές της καθημερινότητας. Η παρουσίαση πραγματοποιείται με απόλυτο σεβασμό στα δύο φύλα ενώ το προτεινόμενο υλικό είναι κατάλληλο για την ηλικία των μαθητών.

Οι παρουσιάσεις θα γίνουν σε κάθε τμήμα ξεχωριστά, θα έχουν διάρκεια μίας διδακτικής ώρας για κάθε τμήμα, διασφαλίζοντας την αυστηρή τήρηση των μέτρων προστασίας για τη δημόσια υγεία.

Η δράση υλοποιείται με πρωτοβουλία του ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και του Συλλόγου Διδασκόντων του Σχολείου μας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους Γιατρούς του Κόσμου και το έργο τους, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα  https://mdmgreece.gr. Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα καλέστε στο  210-3213150.