Στις  30 Νοεμβρίου 2018 είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον Δικηγόρο κ. Χρήστο  Π. Γεωργακόπουλο, στο πλαίσιο της δράσης “Έλα μαζί μας” του Συνδέσμου Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση.

Το πρόγραμμα “Έλα μαζί μας” υλοποιείται εδώ και αρκετά έτη από το Σύνδεσμο Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση με την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση  και με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και αντικείμενό του είναι η πραγματοποίηση ομιλιών σε σχολεία της χώρας μας με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με τις επιστημονικές ειδικότητες και με τα επαγγέλματα των υποτρόφων.

Η ομιλία του κ. Γεωργακόπουλου είχε ως τίτλο “Γίνε κι εσύ δικηγόρος”, πραγματοποιήθηκε σε τρεις σχολικές ώρες (από μία για κάθε ένα τμήμα της τρίτης τάξης) και στο πλαίσιό της παρουσίασε στα παιδιά τα νομικά επαγγέλματα και ορισμένες θεμελιώδεις πληροφορίες για τη νομική επιστήμη και τους κλάδους του δικαίου, τους μίλησε για τα δικαστήρια στη χώρα μας, τους εξήγησε τα κυριότερα ένδικα βοηθήματα, σε τι μας βοηθούν και πώς τα διακρίνουμε καθώς και πώς μπορούμε να διαχειριζόμαστε μερικές απλές, καθημερινές νομικές μας υποθέσεις. Ο στόχος των Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση  δεν είναι βέβαια μόνο να παρουσιάσουν στα παιδιά συγκεκριμένες επιστήμες ή τέχνες αλλά κυρίως να τα ενθαρρύνουν στην μορφωτική τους προσπάθεια, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να μεταδώσουν το μήνυμα ότι η γνώση είναι δύναμη και ότι με την προσπάθεια θα ωφελήσουν πρώτα από όλα τον εαυτό τους αλλά και τους άλλους.

Η δράση υπήρξε κατά κοινή ομολογία επιτυχημένη και πολύ εποικοδομητική. Τα παιδιά έδειξαν έντονο ενδιαφέρον κάνοντας πολλές ερωτήσεις, πάνω στις οποίες επακολούθησε ζωηρή συζήτηση, ενώ έκαναν και πολλές εύστοχες παρατηρήσεις, με τις οποίες επιβεβαίωσαν, όπως μας ανέφερε στην επιστολή του ο κ. Γεωργακόπουλος, ότι είναι πάρα πολύ έξυπνα. Από τέτοιες ωραίες δράσεις δεν βγαίνουν ωφελημένοι μόνο οι ακροατές αλλά και ο ίδιος ο ομιλητής.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Χ.Γεωργακόπουλο για την ουσιαστική παρουσίαση που έκανε στους μαθητές μας και για τον χρόνο που διέθεσε.